NCC Announces Fall Honors List

Northwest Iowa Community College, Sheldon, Iowa, has announced the Honor List for the fall semester. Students on the Honor List are full-time and have achieved an average grade point of 3.5 or higher on a 4.0 scale.
NCC continually maintains a high presence of quality students that are represented on the Honor List. These students are to be commended for their fine performance in their respective fields.

The list by city follows:
ADRIAN, MINNESOTA – Josh R. Zemler, Diesel Technology.
ALEXANDER, IOWA – Robert M. Peinke, Industrial & Commercial Wiring.
ALTON, IOWA – Thomas K. Holzman, Automotive Service; Jaden K. Zenor, Associate of Arts.
ARCHER, IOWA – Samantha M. DeGroot, Associate of Arts; Jason D. Stoll, Diesel Technology.
ARMSTRONG, IOWA – Angel M. Smith, Associate of Arts.
ARTHUR, IOWA – Dylan M. Wunschel, Industrial & Commercial Wiring.
ASHTON, IOWA – Erin K. Fischer, Practical Nursing; Justin L. Kruse, Powerline, Powerline Technology.
AURELIA, IOWA – Jacee J. Ahnermann, Radiologic Technology.
CEDAR RAPIDS, IOWA – Austin M. Parmenter, Powerline.
CLEGHORN, IOWA – Annaliese G. Bush, Agriculture.
COAL VALLEY, ILLINOIS – Mason B. Pauley, Powerline.
CRESCO, IOWA – Kole A. Hunziker, Heavy Equipment.
DAVENPORT, IOWA – Aaron J Brodersen, Electrical Technology.
DELMAR, IOWA – Summer S. Arndt, Business.
DOON, IOWA – Josie M. Beldt, Pre-Professional Human Services.
ELIZABETH CITY, NORTH CAROLINA – Whitney L. Castelow, Agriculture.
ELLSWORTH, MINNESOTA – Terry G. Berndt, Associate of Arts.
ESTHERVILLE, IOWA – Dillon J. Simons, Welding.
EVERLY, IOWA – Sonya A. Newkirk, Associate Degree Nursing.
FULDA, MINNESOTA – Cody D. Frodermann, Industrial Commercial & Wiring.
GALENA, ILLINOIS – Drew A. Peebles, Powerline.
GEORGE, IOWA – Maitland E. Dykstra, Associate of Arts; Matthew E. Grave, Agriculture; Jacob J. Hilbrands, Industrial & Commercial Wiring; Taylor B. Jumbeck, Associate of Arts; Anna R. Schmidt, Pre-Practical Nursing.
GILMORE CITY, IOWA – Tyler M. Behrendsen, Criminal Justice.
GLIDDEN, IOWA – Jared S. Hannasch, Powerline Technology.
GREENE, IOWA – Taylor R. Jensen, Radiologic Technology.
GRISWOLD, IOWA – Shannon L. King, Health Information Technology.
HARTLEY, IOWA – David J. Conway, Powerline; Brenda J. Decker, Associate of Arts; Taylor N. Howing, Associate Degree Nursing; Sherry B. Kuehl, Computer Network Security; Bailey M. Stimson, Diesel Technology.
HAWARDEN, IOWA – Jacob W. Grubb, Heavy Equipment; Kylie M. Johnson, Education; Jessica L. McInnis, Accounting.
HOSPERS, IOWA – Kathleen A. Chicas Izaguirre, Clerical Accounting; Justin M. Jungers, Automotive Service Technology; Austin J. Theis, Diesel Technology; Taylor J. Van Der Zwaag, Automotive Service Technology; Tristan J. Verdoorn, Associate of Arts.
HULL, IOWA – Cara E. Balsley, Clerical Accounting; Christina T. Boogerd, Associate of Arts; Zachary J. Koele, Associate of Arts; Matthew T. Kooima, Automotive Service Technology.
HUMBOLDT, IOWA – Jacob M. Miller, Industrial Instrumentation & Control.
INWOOD, IOWA – Heather T. Hernandez, Practical Nursing; Mitchell A. Te Slaa, Electrical Technology.
IRETON, IOWA – Leira N. Pinon, Associate of Arts.
LA PORTE CITY, IOWA – Colton M. Dietrick, Powerline.
LARCHWOOD, IOWA – Nicole E. Douglass, Radiologic Technology; McKenzie J. Grems, Education.
LE MARS, IOWA – Jordan M. Gengler, Diesel Technology; Breanna N. McDermott, Associate of Arts.
LIME SPRINGS, IOWA – Michael C. Jones, Diesel Technology.
LITTLE ROCK, IOWA – Angela M. DeBoer, Pre-Professional Psychology; Blair K. Kruse, Associate of Arts; Josefata D. Tulele, Industrial & Commercial Wiring.
LUVERNE, IOWA – Tyson M. Halsrud, Heavy Equipment.
LYTTON, IOWA – Tanner J. Campbell, Powerline.
MADISON LAKE, MINNESOTA – Devick D. Stickley, Diesel Technology.
MAPLETON, IOWA – Sonya J. Masters, Associate Degree Nursing.
MARCUS, IOWA – Dawn M. Roberts, Education.
MATLOCK, IOWA – Jason L. Stegemann, Automotive Service.
MASON CITY, IOWA – Haley M. Muyskens, Associate of Arts.
MELVIN, IOWA – Dakota L. Morton, Health Information Technology; Samantha J. Pausma, Associate of Arts; Anne M. Wynja, Clerical Accounting; Kate E. Wynja, Clerical Accounting; Wesley A. Wynja, Clerical Accounting.
MILFORD, IOWA – Brittney L. Moeller, Practical Nursing; Kristin J. Roth, Associate Degree Nursing.
NEW HAMPTON, IOWA – Michael M. Hansen, Powerline.
OCHEYEDAN, IOWA – Cody A. Hurlburt, Diesel Technology; Alexandra M. Leckband, Business.
ORANGE CITY, IOWA – Michael J. Broek, Carpentry; Madison R. Dau, Administrative Secretarial; Mikkelle C. DeBey, Practical Nursing; Allison M. De Jong, Administrative Secretarial; Whitney G. Kniffen, Associate of Arts; Kelsey M. Kroese, Associate of Arts; Carli R. Murphy, Radiologic Technology; Amanda L. Reinders, Practical Nursing; Austin J. Rolfes, Industrial & Commercial Wiring; Christopher J. Subart, Industrial & Commercial Wiring.
OSAGE, IOWA – Andrew E. Lang, Powerline.
PALMER, IOWA – Timothy W. Kuhn, Electrical Technology.
PALMYRA, MISSOURI – Holden A. Hudson, Powerline.
PAULLINA, IOWA – Carmen D. Stover, Associate of Arts.
POCAHONTAS, IOWA – Jacob F. Kopriva, Powerline.
QUINCY, ILLINOIS – Joseph A. Sanders, Powerline.
RIPPEY, IOWA – Elijah R. Muir, Heavy Equipment.
ROCK RAPIDS, IOWA – Tyler J. Bloemendaal, Associate of Arts; Dominique E. Kooiker, Associate of Arts.
ROCK VALLEY, IOWA – Hannah M. Aardema, Administrative Secretarial; Emilee D. Kreykes, Associate of Arts; Ada Palafox, Associate of Arts; Jessica A. Rus, Practical Nursing; Jordan L. Walhof, Automotive Service Technology.
ROCKWELL CITY, IOWA– Brandon J. Assman, Powerline.
RUSHVILLE, ILLINOIS – Jordan T. Kunkel, Powerline Technology.
SAINT ANSGAR, IOWA – Taylor J. Krahenbuhl, Heavy Equipment.
SANBORN, IOWA – Daniel J. Elgersma, Diesel Technology; Jusper M. Nyaberi, Practical Nursing; Cameron D. Vanden Brink, Automotive Service Technology.
SHELDON, IOWA – Alexander T. Albrecht, Associate of Arts; Samantha J. Anderson, Associate Degree Nursing; Jenna M. Bakken, Practical Nursing; Gage M. Bassett, Associate of Arts; Cody D. Cooper, Associate of Arts; Ruben A. Farias, Automotive Service Technology; Dakota J. Farquhar, Associate of Arts; Ali J. Foth, Agriculture; Justin J. Groen, Associate Degree Nursing; Audrey G. Groot, Associate of Arts; Arelis J. Hernandez, Administrative Secretarial; Andrew B. Henschen, Industrial Instrumentation & Control; Austin L. Honkomp, Diesel Technology; Shania A. Kooiker, Radiologic Technology; Samantha A. Lajoie, Associate Degree Nursing; Cody J. Mayer, Computer Science; Hunter W. McDonald, Radiologic Technology; Zachary A. Perrin, Diesel Technology; Shelby L. Rhodes, Child Development; Jonathan K. Rozeboom, Associate of Arts; Cody W. Schwarz, Heavy Equipment; Hallie J. Stevenson, Associate of Arts; Darren A. Thorborg, Diesel Technology; Tyler J. Whitcanack, Practical Nursing; Alexander P. Zoelle, Associate of Arts.
SHERRILL, IOWA – Nathan A. Feldman, Powerline.
SIBLEY, IOWA – Nicholas J. Hengeveld, Industrial & Commercial Wiring; Kelly C. Heinis, Practical Nursing; Paige R. Hurlburt, Associate of Arts; Carson D. Marco, Education; Rachel C. Poppen, Associate of Arts; Allie L. Van Tilburg, Associate of Arts; Gloria K. Villanueva, Pharmacy Technician.
SIOUX CENTER, IOWA – Daniela Gonzalez, Associate of Arts; Sarah M. Nibbelink, Engineer Design; Shelbee Y. Phomphakdy, Pharmacy Technician; Tanner L. Van Wyhe, Associate Degree Nursing; Ashley P. Wood, Medical Coding.
SIOUX CITY, IOWA – Zachary M. TenHulzen, Heavy Equipment.
SIOUX FALLS, SOUTH DAKOTA – Sarah A. Christopher, Associate Degree Nursing; Katarina K. Wells, Associate Degree Nursing.
SPENCER, IOWA – Patrick A. Kenyon, Carpentry; Amber A. Laubenthal, Associate of Arts; Mikayla J. Perkins, Practical Nursing; Dalton R. Thurman, Computer and Network Security.
STORM LAKE, IOWA – Thomas D. Brown, Electrical Technology.
TERRIL, IOWA – Alisha H. Robards, Health Information Technology.
WAPELLO, IOWA – Justin D. Frank, Heavy Equipment.
WAVERLY, NEBRASKA – Hunter A. Bell, Heavy Equipment.
WILLIAMSTOWN, MISSORI, – Nate W. Phillips, Powerline.
WILMONT, MINNESOTA – Taylor F. Schettler, Practical Nursing.
WILTON, IOWA – Mason T. Ochiltree, Powerline.
WINCHESTER, ILLINOIS – Cameron J. Kemper, Powerline, Powerline Technology; Tyler M. Strohecker, Powerline, Powerline Technology.
WINDOM, MINNESOTA – Emily A. White, Associate of Arts.

Tuition & Financial Aid