NCC Announces Summer Honors List

SUMMER HONOR LIST ANNOUNCED AT NORTHWEST IOWA COMMUNITY COLLEGE

Northwest Iowa Community College, Sheldon, Iowa, has announced the Honor List for the summer semester. Students on the Honor List are full-time and have achieved an average grade point of 3.5 or higher on a 4.0 scale.
NCC continually maintains a high presence of quality students that are represented on the Honor List. These students are to be commended for their fine performance in their respective fields. The list by city follows:
ABERDEEN, SOUTH DAKOTA – Muriah Wolf, Associate of Arts.
ADRIAN, MINNESOTA – Zachary Bierman, Diesel Technology; Josh Zemler, Diesel Technology.
ALTON, IOWA – Thomas Holzman, Automotive & Light Duty Diesel Technology.
AMES, IOWA – Nicole Janney, Associate of Arts; Megan Willroth, Associate of Arts.
BELLE PLAINE, MINNESOTA – Schuyler Sterk, Associate of Arts.
BELLFLOWER, CALIFORNIA – Jonathan Johnson, Associate of Arts.
BOYDEN, IOWA – Travis Hofmeyer, Associate of Arts; Carter Olson, Associate of Arts.
BRANDON, SOUTH DAKOTA – Marielle Bucklin, Associate of Arts.
BROOKLYN, IOWA – Kendall Bunn, Powerline.
BYRON CENTER, MICHIGAN – Kaycee Kooima, Associate of Arts.
CAINTA, RIZAL – San Sung Kim, Associate of Arts.
CAPE CORAL, FLORIDA – Cole Hempfling, Associate of Arts.
CEDAR FALLS, IOWA – Ali Alqasim, Associate of Arts.
CENTRALIA, MISSOURI – Tanner Church, Powerline.
CINCINNATI, OHIO – David Huffman, Jr., Agriculture.
COLESBURG, IOWA – Zachary Legrand, Powerline.
COON RAPIDS, MINNESOTA – Mari Smitsdorff, Associate of Arts.
DENISON, IOWA – Michael Weltz, Powerline.
DENVER, IOWA – Carter Herbst, Powerline.
DES MOINES, IOWA – Sarah Fillius, Associate of Arts; Amanda Griffin, Web & Graphic Design; Jasie Heitland, Business; Adyson Saunders, Web & Graphic Design.
DOON, IOWA – Sydney Martin, Associate of Arts; Jacob Vander Tuin, Associate of Arts.
DULUTH, GEORGIA – Alexia Mazique, Associate of Arts.
EDGEWOOD, IOWA – Benjamin Ernst, Powerline; Kal Hoeger, Powerline.
ELKADER, IOWA – Kyle Beck, Powerline.
ELLIOTT, IOWA – Madison Mace, Associate of Arts.
ESTHERVILLE, IOWA – Carson Gjerde, Radiologic Technology.
FENTON, IOWA – Marcus Kiefer, Powerline.
GEORGE, IOWA – Marlys Conaway, Business; Emily Donaker, Associate of Arts.
GRAFTON, WISCONSIN – Sophie Zang, Associate of Arts.
GRANVILLE, IOWA – Duncan Schwebach, Automotive & Light Duty Diesel Technology; Damon Struve, Associate of Arts.
GREENFIELD, IOWA – Tyler Hennigar, Powerline.
HARLAN, IOWA – Matthew Hoch, Associate of Arts.
HARTLEY, IOWA – Rachel Crist, Associate Degree Nursing; Katie Flick, Web & Graphic Design; April Lauer, Practical Nursing.
HAWARDEN, IOWA – Jacob Lynott, Associate of Arts.
HENDERSON, NEVADA – Madeline Manning, Associate of Arts.
HINTON, IOWA – Kara Ommen, Radiologic Technology.
HOSPERS, IOWA – Jamie Bomgaars, Associate Degree Nursing.
HOWARD LAKE, MINNESOTA – Britta Swenson, Associate of Arts.
HUDSONVILLE, MICHIGAN – Makaylee Kempema, Associate of Arts.
HULL, IOWA – Kimberly Dykstra, Associate of Arts; Alex Heikes, Associate of Arts; Carlie Hoekstra, Associate of Arts; Rachel Kats, Associate of Arts; Kendra Keizer, Associate Degree Nursing; Makenna Kooi, Associate Degree Nursing; Olivia Laning, Associate of Arts; Austin Moss, Associate of Arts; Kindra Oostra, Associate Degree Nursing; Jaretsse Sedano, Associate of Arts.
INTERNATIONAL FALLS, MINNESOTA – Alexa Veldhuisen, Associate of Arts.
INWOOD, IOWA – Dana Faber, Associate of Arts; Brookstin Halma, Associate of Arts; Jacqueline Hyronemus, Associate of Arts; Sara Kwekel, Practical Nursing.
IOWA CITY, IOWA – Stephanie Abel, Associate of Arts.
IOWA FALLS, IOWA – Nathan Widmann, Powerline.
IRETON, IOWA – Hannah Boehme, Radiologic Technology; Wesley Orban, Associate of Arts; Sara Zomermaand, Business; Courtney Zwart, Associate of Arts.
JEFFERSON, IOWA – Amber Revell, Medical Coding.
KINGSLEY, IOWA – Mitchell Bohle, Heavy Equipment Operation & Maintenance.
LAKOTA, IOWA – Rachel Schutter, Education.
LARCHWOOD, IOWA – Jordan Kramer, Associate of Arts.
LE MARS, IOWA – Jacob Hunt, Heavy Equipment Operation & Maintenance; Timothy Schmidt, Associate of Arts; Christopher Ward, Industrial Instrumentation & Control.
LESTER, IOWA – Mia Hoogeveen, Associate of Arts.
LITCHFIELD, MINNESOTA – Morgan Randt, Radiologic Technology.
LITTLE ROCK, IOWA – Kaley Arends, Radiologic Technology; Brenda Bertram, Associate of Arts.
LYNNVILLE, IOWA – Jelissa Rozendaal, Associate of Arts.
MADISON LAKE, MINNESOTA – Devick Stickley, Diesel Technology.
MANCHESTER, IOWA – Mason Gillihan, Associate of Arts.
MATLOCK, IOWA – Jason Stegemann, Diesel Technology.
MOVILLE, IOWA – Matthew Petersen, Powerline.
MURRAY, IOWA – Kaden Hewlett, Powerline.
NORTH LAS VEGAS, NEVADA – Hillary Emling, Associate of Arts.
OMAHA, NEBRASKA – Joshua Wonder, Associate of Arts.
ORANGE CITY, IOWA – Hannah Bonnema, Associate of Arts; Brooklyn Dau, Associate of Arts; Katelyn De Kock, Radiologic Technology; Nicky Lopez, Education; Kendra Nieuwendorp, Associate Degree Nursing; Noelle Sampson, Associate of Arts; Tyler Sterk, Associate of Arts; Zachary Wielenga, Powerline.
OSAGE, IOWA – Kyle Mullenbach, Powerline.
OSCEOLA, IOWA – Hunter McIntosh, Powerline.
OTO, IOWA – Rachael Swearingen, Health Information Technology.
PAULLINA, IOWA – Shelby Schueder, Radiologic Technology.
PELLA, IOWA – Cailey Terpstra, Associate of Arts; Micah Wittenberg, Associate of Arts.
PETERSON, IOWA – Sirus Samson, Web & Graphic Design.
PIERSON, IOWA – Lily Peschau, Associate of Arts.
PLYMOUTH, MINNESOTA – Akesha Edwards, Associate of Arts.
POCAHONTAS, IOWA – Olivia Ahlers, Radiologic Technology.
PRIMGHAR, IOWA – Maranda Westra, Associate of Arts; Scheliena Wu, Associate of Arts.
PRINCETON, ILLINOIS – Michaela Strom, Associate of Arts.
RALEIGH, NORTH CAROLINA – Kelton Whitehead, Associate of Arts.
RAPID CITY, SOUTH DAKOTA – Megan Mohr, Associate of Arts.
RAYMOND, MINNESOTA – Ellie Greenwaldt, Associate of Arts.
REINBECK, IOWA – Audrey Leyen, Associate of Arts.
REMBRANDT, IOWA – Danielle Boettcher, Associate of Arts.
REMSEN, IOWA – Jenna Gengler, Associate of Arts.
ROCHESTER, MINNESOTA – Aaron Medberry, Associate of Arts.
ROCK RAPIDS, IOWA – Madison Elbert, Associate of Arts; Halie Heitritter, Associate of Arts; Brianna Van Veldhuizen, Web & Graphic Design.
ROCK VALLEY, IOWA – Morgan Halbur, Associate of Arts; Kayla Kragt, Associate of Arts; Ada Palafox, Radiologic Technology; Juana Rocha-Ramirez, Associate of Arts; Britney Rus, Associate of Arts; Chloe Slaughter, Associate of Arts; Emily Van Peursem, Associate of Arts; Alyssa Van Surksum, Associate Degree Nursing.
ROCKWELL CITY, IOWA – Russell Jondle, Powerline.
RUSHVILLE, ILLINOIS – Jordan Kunkel, Powerline.
SAC CITY, IOWA – Hunter Daisy, Automotive & Light Duty Diesel Technology.
SAINT ANSGAR, IOWA – Dylan Low, Powerline.
SAINT CHARLES, IOWA – Ashley Morris, Associate or Arts.
SANAD – Ali Almail, Associate of Arts.
SANBORN, IOWA – Caleb Buren, Automotive & Light Duty Diesel Technology;
Daniel Elgersma, Diesel Technology; Daniel Nyanchoga, Practical Nursing; Innocent Ongaga, Practical Nursing.
SEOUL – Dasom Lee, Associate of Arts.
SHELDON, IOWA – Korbin Alderton, Powerline; Samantha Anderson, Associate Degree Nursing; Haley Jungers, Associate of Arts; Susan Kanini, Associate Degree Nursing; Shania Kooiker, Radiologic Technology; Annette Nungari, Practical Nursing; Erin Smith, Associate of Arts; Brianne Thompson, Computer Science; Madison Uhl, Associate of Arts.
SIBLEY, IOWA – Amy Butler, Wellness Management; Megan Grimes, Associate of Arts; Nena Rizalado, Practical Nursing; Allie Van Tilburg, Associate Degree Nursing; Beth Zylstra, Associate of Arts.
SIOUX CENTER, IOWA – Sydney Brummel, Associate of Arts; Jayden Fedders, Associate Degree Nursing; Paula Haan, Associate Degree Nursing; Lindsay Mulder, Radiologic Technology; Shayla Post, Associate of Arts; Miriam Romero, Associate of Arts.
SIOUX CITY, IOWA – Christine Chesher, Radiologic Technology; Jensen Froehlich, Associate of Arts.
SIOUX FALLS, SOUTH DAKOTA – Garret Beeck, Associate of Arts; Pamela Bowman, Associate of Arts; Shelby Dolphin, Practical Nursing; Elizabeth Pagone, Associate of Arts; Katelyn Story, Associate of Arts.
SLOAN, IOWA – Bailey Benton, Powerline.
SPENCER, IOWA – Jordan Cornwell, Associate Degree Nursing; Ashley Fox, Associate of Arts; Carly Wilcox, Radiologic Technology.
SPRINGFIELD, MINNESOTA – Hali Winkelmann, Practical Nursing.
STORM LAKE, IOWA – Annie Flynn, Associate of Arts.
VERMILLION, SOUTH DAKOTA – Alexondrea Thong Vanh, Associate of Arts.
WAKE FOREST, NORTH CAROLINA – Dominic Vidoli, Associate of Arts.
WARRENTON, MISSOURI – Abby Schmidt, Associate of Arts.

Tuition & Financial Aid