NCC conducted Commencement Ceremonies Friday, December 15

Sixty-six students graduated from Northwest Iowa Community College, Sheldon, IA, on Friday, December 15, during commencement ceremonies held in Building A on NCC’s campus.

A list of students who received certificates, diplomas and degrees follows:

Alton, IA – Jenna Meines, Web & Graphic Design-Diploma; Adrienne Zenk, Virtual Administrative Management Degree

Arnolds Park, IA – Aftin Groen, Associate of Arts

Ashton, IA – Scarlett Vander Berg, Business; Avery Zylstra, Associate of Arts

Aurelia, IA – Brock Mier, Electrical Technology

Blair, NE – Nikita Churchill, Production Welding

Boyden, IA – Jeremiah Hartog, Information Technology Specialist

Bronson, IA – Karlee Amick, Pharmacy Technician

Carroll, IA – Benjamin Zeimen, Electrical Technology

Des Moines, IA – Tiffany Paramore, Associate of Arts

George, IA – Danika Hinderks, Business; Nicholas Wyatt, Associate of Arts; Clarissa Gerken, Associate Degree Nursing-Extended

Glenwood, IA – Makenna Sheldon, Medical Coding

Glidden, IA – Brent Lloyd, Powerline

Hartley, IA – Alexa Terrell, Pharmacy Technician Certificate

Hospers, IA – Joshua Schleis , Business; Anna Evink, Business; Kiley Parks, Associate of Arts

Hull, IA – Samantha Beyer, Business Diploma; Carlos Cordova, Business Diploma; Amy Douangkhai, Medical Coding; Michael Soodsma, Information Tech Specialist Diploma; Michael Soodsma, Information Technology Specialist

Inwood, IA – Tara Van Ginkel, Associate Degree Nursing-Extended

Kanawha, IA – Maryssa Borden, Agriculture-Online

Keokuk, IA – Zachary Glasscock, Electrical Technology

Larchwood, IA – Jesse Wulf, Business

Le Mars, IA – Owen Wacker, Electrical Technology

Milford, IA – Grace Wintz, Agriculture-Online

Orange City, IA – Gabriela Vazquez, Business

Paullina, IA – Kelsey Daniels, Associate of Arts; Mikayla Fiddelke, Business

Pierson, IA – Krayton Shever, Electrical Technology

Remsen, IA – Elizabeth Hansen, Associate of Arts

Rock Rapids, IA – Daniel Schriever, Electrical Technology

Rock Valley, IA – Nathan Villalobos, Information Tech Specialist Diploma; Kyler Van Voorst, Electrical Technology

Rushmore, MN – Linkin Bossert, Associate of Arts

Sanborn, IA – Alan Abonce, Business Diploma; Macie Cammann, Associate Degree Nursing-Extended; Innocent Ongaga, Associate Degree Nursing-Extended

Schaller, IA – Logan Blum, Electrical Technology

Sheldon, IA – Jacob Andringa, Information Tech Specialist Diploma; Robert Sigafus, Associate of Arts; Jaydrien Ullrich, Business; Erin Lidiak, Business Diploma; Evan Jungers, Electrical Technology; Erin Meendering, Business Diploma; Sophia Schmith, Associate of Arts; Divinah Meshack, Associate Degree Nursing-Extended; Carolyn Muiruri, Associate Degree Nursing-Extended; Diana Namanya, Associate Degree Nursing-Extended

Sibley, IA – Evan Heinrichs, Information Tech Specialist Diploma; Katherine Walton, Business Diploma

Sioux Center, IA – Edgar Garcia, Production Welding; Javier Mauricio, Business Diploma; Lucas Degroot, Electrical Technology

Spencer, IA – Darby Erb, Associate Degree Nursing-Extended

Storm Lake, IA – Emily Smith, Associate of Arts

Tomah, WI – Sara Stalsberg, Agriculture-Online

Washington DC – Haley Gilbert, Agriculture-Online

West Bend, IA – Colin Montag, Business Diploma

Wilton, IA – Gage Hagen, Electrical Technology